top of page
Abstract Futuristic Background

Vállalati vagyon

Szellemi vagyon, online termék és vagyoni értékű jogok értékelése

A cégek legértékesebb eszközei közé tartozhatnak az immateriális javak és a speciális vagyonelemek. Sok vállalkozás termékfejlesztése, online terméke, vagy vagyoni értékű joga értékesebbé vált mint a tárgyi eszközök összessége, leginkább ezen immateriális vagyonelemek segítségével járulnak hozzá a vállalat értékének folyamatos növeléséhez.

Az innovatív és kreatív vállalkozások számára nyújt fontos és hasznos segítséget a szellemi vagyon értékelése, mivel a rohamosan fejlődő világunkban ezeket a speciális vagyonelemeket már nem lehet figyelmen kívül hagyni. A szellemi tulajdon az eszközök széles skáláját öleli fel, a termékfejlesztésektől és szoftverkódtól a márkalogókig, sőt az ügyféladatbázisok is ide tartoznak. Sok vállalkozás számára ezek az immateriális javak a siker kulcsa.

Water Ripple
szellemi.jpg

Szellemi vagyon

Ahhoz, hogy a szellemi vagyon értékkel bírjon, mérhető gazdasági hasznot kell generálnia a tulajdonosának, vagy növelnie kell más kapcsolódó eszközök értékét. A szellemi vagyon értékelésével mérhetők a technológia transzferek és a technológiák hasznosításának várható folyamatai. A szellemi vagyon értéke jelentős lehet, még akkor is, ha piacra lépés küszöbén ez elsőre alacsonynak látszik.

Webshop, vagy online termék

Az online termék értékének megállapítását sok összetevő befolyásolhatja, hogy a számításnál a teljes kép kirajzolódhasson, logikus szempontok szerint kell az adatokat összegezni. A piaci értékét csak ezen értékvezérlők figyelembe vételével kaphatjuk meg.

web - online.jpg
bérleti.jpg

Szerződések és jogok

Vagyoni értékű jognak tekinthetők a pénzben kifejezhető értékkel bíró jogok, ilyenek a beszállítói szerződések, bérleti vagy üzemeltetési jogok - mely ingatlanokhoz és eszközökhöz is köthetők. A kitermelési és bányászati jog is forgalomképes vagyoni értékű jog, és mint ilyen, értékelhető. 

Ingatlanvagyon

A vállalatok részére egyre gyakoribbá válnak a vagyon és ingatlan-értékbecslések, mivel a cégvezetők egyre tudatosabban tervezik a jövőt és pontosan szeretnék megismerni az általuk irányított társaság valós vagyoni hátterét. Leginkább akvizíció előtt merül fel a kérdés, hogy valójában mennyit is érnek vagyontárgyaik. 

x.jpg
5.png

Szellemi vagyon értékképzése

Fejlettebb cégek vagyonában a szellemi tulajdon összértéke már több mint 65%-át teszi ki. Ez a százalék azonban nem egységes, jelentősen eltérhet az iparágtól és a vállalat specifikus fókuszától. Ahogy nő a szellemi vagyon hozzájárulása a vállalat értékéhez, úgy válik egyre szükségesebbé a szellemi típusú vagyontárgyak módszeres azonosítása, értékelése és elemzése. 

A szellemi vagyon immateriális eszköz, mely gazdasági tulajdonságai által testesül meg, nincs anyagi (materiális) megnyilvánulása, de jogokat és gazdasági hasznot keletkeztet a tulajdonosának. A szellemi vagyon értéke a kapcsolódó jogokból, például szabadalomból, védjegyből származik és a használati értékét a jövőben várható cash flow elemek nettó jelenértékeként lehet kiszámítani.

Az értékelés megbízhatóságának növelése érdekében, a szellemi vagyont mátrixszerűen legalább két független módszer segítségével érdemes értékelni. Az így kapott eredmények hitelesebb következtetésekre vezetnek, valamint segítenek áthidalni az információk elérhetőségének és pontosságának problémáját. A költség és a jövedelemalapú, vagy piac és jövedelemalapú módszerek ötvözése olyan értéktartományt eredményez, amely jó alapot szolgáltathat a szellemi vagyon értékesíthetőségéhez.

Megfelelően kidolgozott üzleti terv esetén fő módszerként, a diszkontált cash-flow (DCF) számítási módszert alkalmazzuk, ahol a tőkebefektetők által elvárt megtérülés mértékét - a jövőben termelődő, szabadon felhasználható pénzvagyon tükrében vizsgáljuk. A modell tartalmazza az alkalmazási módokat, a végfelhasználói piacokat, a szellemi vagyon hasznosítási útját és annak ütemezését, valamint a költségeket és a bevételeket.

3.png

Webshop, vagy online termék értékképzése

Az egyedi dolgot nyújtó, jól működő és bejáratott webáruház vagy online termék jelentős értéket képviselhet, A webáruház vagy az online termék értékelését számos szempontból és oldalról közelíthetjük meg. A legfontosabb mutatók a cash-flow, a látogatottság és hirdetések, vagy a vásárlási statisztikák.

A digitális típusú termékek (eszközök) értékképzésére, árazási módszerére Magyarországon nincs transzparens piac, ezért egyedi mivoltuk miatt, az eladási (forgalmi) értéküket csak jövedelemtermelő képességük alapján javasolt megállapítani.

Több jövedelemalapú számítás áll rendelkezésre a webáruházak vagy online termékek értékének meghatározására. A leginkább elfogadott módszer a nettó jelenérték számítás, a diszkontált cash flow (DCF) elemzés. A másik modell a CAPM (tőkésítési) módszer, az éves nettó jövedelem (eredmény) alapján a befektetett tőke várható hozama, vagyis a tőke megtérülésének kiszámítása.

A fentiek alapján, az EBITDA típusú értékelési módszer hazánkban torz értéket adhat, csak a határon átnyúló szolgáltatók, vagy jelentős bevétellel és piaci lefedettséggel rendelkező cégek esetén javasolt a módszer használata.

1.png

Szerződések és jogok értékképzése

Gyakran a társaságok versenyképességének alapját a vagyoni értékű jogok biztosítják és így a cégek legértékesebb eszközei közé tartoznak. Vagyonértékelésnél ezek a speciális szerződések és jogok jelentősen növelhetik a vállalatok értékét. Ezek a bérleti vagy üzemeltetési (immateriális) javak, a vállalatok életében egyre nagyobb szerepet töltenek be.

A vagyoni értékű jogoknál nem a tulajdonjog teljessége az értékbecslés célja, hanem egy részjog, tehát a bérleti vagy üzemeltetési jog értékének a meghatározása a cél. A bérleti vagy üzemeltetési jog, a tulajdonjognál alacsonyabb rendű részjog. Az ilyen jogoknak jól elkülöníthető a jövedelemtermelő képessége, így jelenértékük hozamszámítással meghatározhatók. 

A bányajog értékelését számos szempontból és oldalról kell megközelíteni. A legfontosabb mutatók a bevételek és költségek aránya, valamint a várható piaci mozgások elemzése. Ezen jogok végső értékére jelentős befolyással bír a nyersanyagok piaci tendenciája. A bányajog értékét a kitermelhető mennyiség és annak költségeit figyelembe véve, maradványértékeléssel lehet megközelíteni.

A bánya vagy kitermelési jog értékét jelentősen befolyásolhatja, ha a kitermelőt rekultivációs kötelezettség is terheli. Ez a szemlélet egyre fontosabb szerepet kap a meglévő bányászati feltételek mellett, így a kitermelés tekintetében egyre jelentősebb súllyal jelenik meg a környezetvédelem, a természetvédelem és az örökségvédelem. 

3.png

Ingatlanvagyon értékbecslés

Az ingatlan-értékbecslés olyan stratégiai eszköz, amely az adott vállalkozás üzleti stratégiájának részét képezi. A cégvezetők gyakran szembesülnek azzal a ténnyel, hogy a társaságok könyv szerinti nyilvántartása már elavult. Általában a számviteli nyilvántartásokban az ingatlanok csökkentett értéken szerepelnek, így ezen kimutatások nem piaci értéket mutatnak. Ezért értékesítés előtt szükséges vizsgálni a társaság tulajdonában lévő ingatlanvagyon forgalmi értékét. 

Vállalti értékbecsléseknél szerteágazó gazdasági ismeretekre van szükség, hogy a megfelelő eredményt tudjuk elérni az üzleti célok támogatásánál, beleértve a finanszírozás, a jelentések készítése, a döntéshozatal, a befektetés vagy a kockázatkezelés területét.

Értékbecslésekben, ha az ingatlantípus lehetővé teszi, három számítási módszert alkalmazok. Ezen módszerek a piaci forgalmi értékbecslés, a hozamalapú értékelés és a költség elvű értékbecslés. Fejlesztési területeknél szükség szerint maradványértékelést is végzek. Az értékelési szakvéleményeim kielégítik a többszörösen módosított Európai Értékbecslési Szabványok (EVS) és a nemzetközi IVSC módszertan irányelveit.

Megbízásaim során mindig szem előtt tartom, hogy az értékbecslés olyan stratégiai eszköz, amely az adott vállalkozás üzleti stratégiájának részét képezi. A vagyonértékelő munkáknál aktív szerepet vállalok a gazdálkodó szervezetek átalakulásában, vagy új társaságok apportértékelésnél, továbbá eszközértékesítési eljárásoknál. Elsősorban nagyobb értékű vállalati és üzleti ingatlanok vonatkozásában vállalok értékbecsléseket, mely területen jelentős tapasztalattal és referenciákkal rendelkezem.

Minden akvizíció előtt felmerül a kérdés, hogy valójában mennyit is ér az adott vagyontárgy, mivel a számviteli nyilvántartásban csak avultatott értékek szerepelnek, ezért is szükséges vizsgálni a társaság tulajdonában lévő nettó vagyon forgalmi értékét. A cégvezetők gyakran szembesülnek azzal a ténnyel, hogy a társaságok könyv szerinti nyilvántartása már elavult. A vagyon és ingatlan-értékbecslések a vállalatok részére egyre gyakoribbá válnak, mivel a jövőt egyre tudatosabban tervezik a cégvezetők és pontosan szeretnék megismerni az általuk irányított társaság valós vagyoni hátterét.

Célom, hogy megbízható alapot biztosítsak az ingatlanokkal kapcsolatos vállalati döntésekhez. Az értékbecsléseim a szükséges helyzetekhez és igényekhez igazítom, az érték megállapítást akár hozamalapon a jövedelemtermelő képességhez, vagy piaci alapon a forgalomi képességhez igazíthatom – szükség alapján pótlási értékbecslést is alkalmazok. Gyakran bonyolult helyzetek is előállnak, mivel ingatlanokhoz akár vagyoni értékű jogok is kötődhetnek, például üzemeltetési, bérleti, vagy kitermelési jogok.

Képes vagyok komplett feladatokat átlátni és megoldani. Vállalati értékbecsléseknél szerteágazó gazdasági ismeretekre van szükség, hogy a megfelelő eredményt tudjuk elérni az üzleti célok támogatásánál, beleértve a finanszírozás, a jelentések készítése, a döntéshozatal, a befektetés vagy a kockázatkezelés területét.

Értékbecsléseimben, ha az ingatlantípus lehetővé teszi, három számítási módszert alkalmazok. Ezen módszerek a piaci forgalmi értékbecslés, a hozamalapú értékelés és a költség elvű értékbecslés. Fejlesztési területeknél szükség szerint maradványértékelést is végzek.

Az értékelési szakvélemények kielégítik a többszörösen módosított Európai Értékbecslési Szabványok (EVS) és a nemzetközi IVSC módszertan irányelveit. Megfelelek az 1993. évi LXXVIII. törvény 64/B. §, 2009. évi LXXVI. törvény 27-30. §-ai, 499/2017. (XII. 29.) Korm. rendelet üzletszerűen végzett ingatlanvagyon értékelő és közvetítői tevékenység folytatás feltételeinek és az eljárás részletes szabályainak. A rendelet alapján ingatlanvagyon értékelő jogosultságom sorszáma: 7/2010.

bottom of page