expert consulting
Apport értékelése
Apport fogalma
› A cégjogi szabályozásban az apport kifejezés értékátvitelt, vagy vagyonátadást jelent. Cégalapítás (vagy tőkeemelés) során a tagok, a vállalkozás számára vagyonátvitelt hajtanak végre. Amely lehet ingatlan, gépjármű, vagy más vagyontárgy, például üzletrész, szellemi termék és szabadalom.
› Az apporteszköz bevonásával a Társaság alaptőkéje növekedhet anélkül, hogy a tulajdonosai számára az pénzügyi kiadással járna. Tehát a cég saját tőkéje úgy erősödik, hogy a cég üzletágának fejlődését és versenyképességét is elősegítheti az apportált eszköz.
› A cégjogi szabályzás megköveteli, hogy az apport értékét meghatározzák, így a cégnek megfelelő szakértői véleménnyel kell ezt igazolni. Az apport értékét az adóhatóság adózási kérdésekben is figyelembe veszi.
› Fontos megemlíteni, hogy az apporteszközök osztályozása a nemzetközi számviteli szabályoknak és a vállalatokra vonatkozó hazai számviteli elveknek meg kell felelnie. A vállalatoknak kötelességük meghatározni és nyilvántartani az apporteszközeit, továbbá a cég teljesítményének és pénzügyi helyzetének monitorozása érdekében rendszeresen újraértékelni azokat.
› Üzletrész apportálásánál a tag törzsbetétjét, teljes mértékben az új Társaság rendelkezésére bocsátja. Amennyiben az üzletrészt birtokló cég társasági szerződése előírja, úgy az átruházásoshoz a tagság belelegyezése is szükséges.
Apport kategóriák
▪ Speciális vagyonelemek: pl. szabadalmak, szerződések, védjegyek
▪ Üzletrészek, vagy holding struktúrában cégek
▪ Ingatlanok: pl. irodaházak, üzlethelyiségek, gyártócsarnokok, raktárak
▪ Gépek és eszközök: pl. gépjárművek, gyártóberendezések, számítógépek, eszközök
▪ Leltár: pl. nyersanyagok, készletek, félkész termékek
▪ Pénzeszközök: pl. bankszámlák, készpénz, hitelkártyák
▪ Értékpapírok: pl. részvények, kötvények, befektetési alapok
Apport értékelése
👉 Alapvető feltétel, hogy az apportálandó eszköz forgalomképes és jogilag szabadon átruházható legyen.
👉 Az apportnak valós forgalmi értéket kell mutatnia, ez biztosítja a tagok és a hitelezők érdekeink védelmét.
👉 Holding struktúránál (és az üzletrész értékelésnél) az apportálandó cég értékét kell meghatározni.
👉 Az apport értékelése fontos szerepet játszik abban is, hogy a befogadó cég milyen módon tudja azt
hasznosítani és felhasználni apporteszközt.
Holding struktúra
› A holdingstruktúra egy olyan vállalati formát jelent, amelyben egy magasabb szintű cég, az úgynevezett holding társaság irányítja alacsonyabb szinten lévő leányvállalatait. Az alárendelt vállalatok önálló jogi entitások maradnak, de az irányító céghez kapcsolódnak, amely tulajdonosa is lehet nekik.
› A holdingstruktúrának számos előnye van. Egyrészt, a vagyonvédelmi és adózási előnyök miatt sok vállalkozás preferálja ezt a formát. A holdingtársaság lehetőséget ad arra, hogy az alárendelt cégek külön kezeljék a vagyonukat, így nagyobb biztonságot nyújtanak a vállalkozásoknak. Emellett adóoptimalizálási lehetőségeket is kínál, hiszen a holdingstruktúrában az adózás hatékonyabban szervezhető meg.
› A holding struktúra továbbá segíti a vállalatirányítási folyamatok egyszerűsítését is. Az anyacég központi irányítása alá kerülő leányvállalatok könnyebben összehangolhatják tevékenységeiket és céljaikat, és így hatékonyabban működhetnek.
› A holdingtársaságot általában akkor érdemes létrehozni, ha a vállalkozásnak több leányvállalata van, vagy tervezi azok létrehozását. Különösen akkor ajánlott a holding struktúra, ha az alárendelt cégek különböző iparágakban vagy országokban működnek, így a diverzifikáció és kockázatcsökkentés szempontjából is előnyös lehet. Ezen túl a holding struktúra alkalmas lehet a vállalat szervezettségének és hatékonyságának növelésére is.
› Összességében, a holding struktúra kiemelkedő előnyöket biztosíthat a vállalatoknak, különösen akkor, ha jól megtervezett és kivitelezett struktúráról van szó. Érdemes tehát szakértő tanácsát kérni a holdingtársaság létrehozása előtt, hogy biztosan ki lehessen használni az ezzel járó előnyöket.
› Az egybeolvadás apportálással azt jelenti, hogy két vagy több vállalat összeolvad, és az egyik vállalat az összeolvadás során átadja vagy beletolja az összes eszközét, kötelezettségeit, forrásait és jogait a másik vállalatba. Ezzel a folyamattal a két vállalat egyetlen új, közös vállalattá válik, amely átveszi mindkét vállalat üzleti tevékenységét és vagyontárgyait.
› Az apportálás során a tranzakció értéke részesedési jogokban vagy egyéb értékekben is kifejezhető. Ezzel a módszerrel az egybeolvadó vállalatok kombinálják erőforrásaikat és javítják üzleti lehetőségeiket.
› Az apportálással történő egybeolvadás során az egyes vállalatok nem csak a tulajdonrészüket, hanem az üzleti folyamataikat, termékeiket és szolgáltatásaikat is egyesítik. Ezáltal az új vállalat erősebb piaci pozícióba kerülhet, nagyobb versenyelőnyt érhet el és jobban tudja kielégíteni az ügyfelek igényeit.
› Az apportálás során az egyes vállalatok vezetése és munkatársai is egyesülnek, így a két vállalat különböző működési kultúrája összeolvad, és az új vállalat egységes célok felé tud haladni.
› Az apportálással történő egybeolvadásnak természetesen vannak kockázatai is, például az integrációs folyamat során jelentkező nehézségek, a különböző információs rendszerek összehangolása, vagy akár az alkalmazottak közötti konfliktusok. Fontos, hogy az egybeolvadás folyamata jól átgondolt legyen és megfelelően legyen kommunikálva mind az érintett munkavállalók, mind a részvényesek, illetve a piac felé.
› Az apportálással történő egybeolvadás azonban nagy potenciált hordoz magában, és sok esetben nagyobb gazdasági hatékonyságot, innovációt és versenyképességet eredményezhet az új vállalat számára. Ha sikeresen menedzselik az egyesülési folyamatot, akkor az apportálással történő egybeolvadás kiváló stratégia lehet a vállalatok számára.